Mzda řidiče autobusu 60 375 Kč měsíčně? MÝTY & FAKTA

Publikoval(a) admin dne

Na portále Seznam zprávy byl v pátek 14. července 2023 zveřejněn článek – Velké srovnání mezd: Podívejte se, kolik berou lidé na vaší pozici 

Je tomu skutečně tak?

Pokračovat ve čtení: Mzda řidiče autobusu 60 375 Kč měsíčně? MÝTY & FAKTA

Taková mzda by znamenala sazbu 359,- Kč za hodinu při 168 odpracovaných hodinách měsíčně.
Zaručená mzda kategorie řidič/řidička autobusu však činí
143,3 Kč tedy mzdu 24 074 Kč. A naopak se tak jedná o vysoce podhodnocené a přesto velice zodpovědné a náročné zaměstnání!

Mzda 60 375 Kč odpovídá pracovní době přes 350 hodin měsíčně! Legendární větou Jiřího Paroubka, “kdo z Vás to má”….. jde spíše o to, kdo z Vás by toto chtěl?

  • Kde pak mají řidičky a řidič brát čas na řádný odpočinek?
  • Rodinný život se jich netýká?
  • Koníčky pro ně ma být je cizí či sprosté slovo?

K tomu je třeba vzít navíc fakt, že řidiči autobusu nezbývá často jediná možnost “WC” za kolo či do křoví, že jejich “jídelním stolem” je volant a jejich pracovním místem je sedačka autobusu v jejich “kukani”, ze které hlídají provoz s vysokou mírou zodpovědnosti. 

Budíček před 3. hodinou ranní, nebo konec směny po půlnoci, nepravidelné směny, nepravidelná strava, nepravidelný spánek…. to je denní chleba řidičů a řidiček MHD či linkových autobusů. Se zásadní zodpovědností za Vaše blízké, známé, rodinné příslušníky…. i řidiči a řidičky si zaslouží důstojnou mzdu a důstojný způsob života! Čekání mezi spojích často v polích. Zodpovědnost nejen za lidské životy, ale i za svěřenou tržbu, hlídání jízdního řádu, dodržování předpisů,….

Mzda 143,3 Kč vychází z vládou ČR určených zaručených mezd. Z této mzdy potom čerpají kraje, nebo dopravní podniky… firmy, které v ČR zajišťují veřejnou přepravu osob. I na základě těchto faktů byl na jednání územní rady vznesen požadavek k vyvolání odporu, který vedl k prohlášení řidičů a řidiček silniční přepravy osob – Řidiči a řidičky silniční přepravy osob: Došla nám trpělivost, stačilo!

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-velke-srovnani-mezd-podivejte-se-kolik-berou-lide-na-vasi-pozici-233962

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-velke-srovnani-mezd-podivejte-se-kolik-berou-lide-na-vasi-pozici-233962