Za volant bez řidičáku. Zmizí povinnost ho mít u sebe? Co ukážeme hlídce?

Publikoval(a) admin dne

Vláda schválila usnesení o elektronických dokladech. Digitální a informační agentura (DIA)na nich může začít pracovat okamžitě a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš ohlásil, že eDoklady agentura stihne spustit ještě v roce 2023. Řidičských průkazů se ale digitalizace zatím netýká, povinnost mít u sebe řidičák totiž nejspíš úplně padne. Jak a čím se tedy budou řidiči prokazovat?

eDoklady budou sloužit k prokázání a ověření totožnosti bez nutnosti předložení fyzických dokladů. Jsou zároveň důležitým mezikrokem před implementací chystané evropské digitální ‘dokladovky’,” informovala vláda ČR poté, co schválila usnesení, kterým pověřila Digitální a informační agenturu (DIA), aby okamžitě začala pracovat na technickém řešení.

Aplikace má být hotová do konce roku 2023. “eDoklady letos stihneme!” hlásil okamžitě místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Zároveň s technickým řešením bude připravována i příslušná legislativní změna, která umožní lidem elektronickou verzi dokladů používat při prokazování totožnosti a styku s úřady.

Elektronické doklady mají být plnohodnotnou alternativou současných plastových průkazů a dalších dokumentů – k prokázání a ověření totožnosti bude stačit aplikace v mobilu, která v budoucnu bude propojena s celoevropským systémem eWallet (evropská digitální peněženka).

Řidiči totiž od ledna nejspíš nebudou muset u sebe vozit řidičák ani technický průkaz. A tak vznikl trochu zmatek.

Zrušení povinnosti mít při řízení motorového vozidla řidičský průkaz u sebe je řešeno v souvislosti s novelizací zákona č. 361/2000 Sb. Změna byla 17. 5. 2023 předložena jako poslanecký pozměňovací návrh,” uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Pokud bude navržená úprava schválena, a účinnost bude od 1. 1. 2024, tak od uvedeného data nebude muset mít řidič u sebe řidičský průkaz České republiky, osvědčení o registraci vozidla a průkaz profesní způsobilosti řidiče, pokud je o těchto dokladech provedený záznam v příslušných registrech. Kontrolní orgány si ověří držení a platnost příslušných dokladů v příslušných registrech,” popsal mluvčí ministerstva dopravy.

Již nyní je povinnost u sebe plastový občanský průkaz je dobrovolná. Povinné je pouze prokázat svou totožnost. “Možnosti a náležitosti související s prokázáním totožnosti nespadají do působnosti ministerstva dopravy, ale například do působnosti Policie České republiky,” upřesnil František Jemelka.

Vláda tak bude muset při novele zákona ještě dořešit, čím se řidiči budou muset prokazovat. Samotné propojení řidičáků s on-line aplikací proběhne nejspíš až v příštích letech, podle EU bude zavedení možnosti mít celoevropský elektronický řidičák pro členské státy povinné.

S využitím zdroje: tn.cz


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder