SPD dala odborům veřejný příslib, že výpověď bez udání důvodů nepodpoří

Publikoval(a) admin dne

Odborové svazy, které vedou kampaň proti výpovědi bez udání důvodů pod názvem MÁTE PADÁKA , oslovily všechny předsedy parlamentních stran. 

Včera jednaly s představiteli hnutí ANO, dnes (10.5.) s předsedou SPD Tomio Okamurou a poslanci za SPD Radimem Fialou a Lucií Šafránkovou. „Od začátku máte naše jasné stanovisko, že poslanci SPD, vyhazování zaměstnanců bez důvodu rozhodně nepodpoří,“ uvedl doslova T. Okamura. Zdůraznil, že voliči SPD jsou především občané z řad zaměstnanců, a takovýto podraz na ně jednoznačně SPD odmítá. Uvedl, že zařazovat tak zásadní zásah do novely zákoníku práce dodatečným načtením je neseriózní. T. Okamura řekl, si vždy vážil konzultací s odbory a rád by věděl, zda je pro ně případně přijatelná při výpovědi bez udání důvodů kompenzace vyššího odstupného až za 6 měsíců, jak veřejně uvedla ODS. Všichni zúčastnění jednoznačně tuto kompenzaci odmítli a vysvětlovali proč. 

Karel Klusák, předseda Odborového svazu ECHO uvedl, že jde o výsměch, protože v řadě kolektivních smluv mají odbory sjednané smluvní odstupné vyšší a týká se to jiných důvodů ukončení pracovního poměru. Výpověď bez důvodů s takto stanoveným odstupným by degradovala dosavadní možnosti kolektivních smluv. 

Luboš Pomajbík, předseda Odborového svazu dopravy, otevřel problematiku zaručených mezd a upozornil na nebezpečné dopady, pokud se vláda rozhodne je zrušit. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče upozornila, že v Dánsku, kde je výpověď bez důvodů zavedena a kde se ODS inspirovala, jsou podmínky a kompenzace nesrovnatelně lepší a vyšší než v ČR. Rovněž upozornila na velké nebezpečí kolize s antidiskriminačním zákonem.  Výpověď bez udání důvodů může právě zakrývat diskriminační podtext z důvodů rasy, náboženství, politické příslušnosti apod. Jaroslava Nestěrová, předsedkyně Odborového svazu DLV, upozornila, že výpověď bez důvodů zásadně zhoršuje ochranu slabší strany a degraduje samotný smysl zákoníku práce, který má chránit bránit slabší stranu, kterou je v pracovním vztahu zaměstnanec. František Dobšík, předseda ČMOS pracovníků školství, připomněl, že pracovní právo u nás je ovlivňováno slaďováním se směrnicemi EU, které v žádném případě nepřinášejí zhoršení stávající ochrany zaměstnanců. 

JK

10.5. 2024


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder