Den protestů dne 27.11.2023 podpoří někteří členové OSD a jejich ZO i formou protestních stávek

Publikoval(a) admin dne

Vedení Odborového Svazu Dopravy na 3. Sněmu ČMKOS, konaném v úterý 21. listopadu 2023 v Praze, oznámilo, že Den protestů dne 27.11.2023 chtějí podpořit někteří členové OSD a jejich ZO i formou protestních stávek.

Výstražnou jednohodinovou stávku původně ohlásily čtyři odborové svazy sdružené v ČMKOS, a to odbory školské, státních orgánů a organizací, dřevozpracujícího a lesnického průmyslu a nejpočetnější odborový svaz KOVO. Nakonec se ale akce rozrůstá, školské odbory ohlásily stávku celodenní,  a přidávají se také Odborový Svaz Dopravy, odbory zdravotnické, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz.

Konkrétní podoby stávkové akce ladíme s předsedy jednotlivých svazů, ale mezi členy cítíme velkou podporu a nespokojenost se současnou vládou a kroky, které aktuálně činí. Neustále opakujeme, že je nutné zajistit například růst zaručených mezd. Je to základní podmínka pro vedení kvalitního sociálního dialogu a zlepšování prestiže profese řidičů a řidiček ve veřejné dopravě. 

Aktuálně schválený tzv. konsolidační balíček bude mít neblahé dopady na sociální, rodinnou a ekonomickou situaci především zaměstnanců, našich členů. 

Dlouhodobé neřešení problémů v dopravě zásadně negativně ovlivňuje pracovní podmínky  našich členů. V dopravě se bere jako samozřejmost neuvěřitelné množství přesčasové práce, řidiči a řidičky jsou unavení, přetěžování a personální krize v dopravě se dříve  nebo později zásadně projeví neschopností zajišťovat dopravu v současném rozsahu. 

Takzvaný konsolidační balíček a další asociální opatření současné vlády ještě zhorší sociální postavení zaměstnanců,” uvedl k důvodům rozhodnutí, proč se aktivně zapojit do Dne protestů i tou nejtvrdší formou – pomocí stávkových akcí, předseda Odborového Svazu Dopravy Luboš Pomajbík.  

Zaměstnavatelé po projednání a vysvětlení deklarují, že nebudou našim členům bránit v tom, aby se zvolenou formou zapojili do protestních a stávkových akcí. Tento postoj zaměstnavatelů oceňujeme. Je vidět, že zaměstnavatelé chápou, že protest není namířen proti nim, ale proti vládě ČR. 

V současné době dále probíhá řada dalších jednání s cílem zapojit do protestních akcí opravdu co nejvíce nespokojených zaměstnanců a občanů“, doplnil Pomajbík

Sněm ČMKOS – úterý 21. listopadu 2023 – hotel Olšanka Praha

Letáky ke stažení ke Dni protestů – v tomto článku


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder