„Nejste nic než číslo.“ Proč v České republice chybí řidiči kamionů

V České republice chybí mezi patnácti a dvaceti tisíci řidičů kamionů. „Přitom na nich závisí naše ekonomika, bez nich bychom neměli co jíst. Některé firmy už musejí odříkat zakázky,“ upozorňuje Luboš Pomajbík z Odborového svazu dopravy.

Těžkosti života za volantem kamionu do telefonu sčítá i předseda Odborového svazu doprava Luboš Pomajbík: „Dennodenně čelí chaosu na nedostatečné infrastruktuře. Odpadá soukromí, odpadá — či spíš se rozpadá — rodina. Mají nepravidelně rozvrženou pracovní dobu. Na parkovištích čelí kriminalitě: někdo jim klimatizací nastříká do kamionu plyn, který je uspí, a vykrade je. A ještě se na ně nadává, že jsou kvůli nim kolony.“

Domnívá se proto, že povolání řidiče kamionu nové pracovníky nepřiláká, pakliže nebude přitažlivé alespoň finančně. Profese řidiče podle něj může být ministerstvem přeřazená do lépe ohodnocené skupiny prací — a zaručená mzda řidiče by měla po dvou letech stagnace konečně opět vzrůst.

Zároveň upozorňuje na nesnáze kolektivního vyjednávání v kamionové dopravě: „Dopravních firem je u nás strašně moc a převažují firmy malé. Liší se to samozřejmě kus od kusu, ale u nás čtyřiatřicet let po pádu komunismu některé firmy považují odbory nikoliv za sociálního partnera, ale za nepřítele. Ve firmách, kde se odbory podaří založit a udržet, jsou odboráři často pod drobnohledem a v práci mají problémy. Do odborů se proto řidiči nehrnou.

Celý článek pro deník Referendum – https://denikreferendum.cz/clanek/36261-nejste-nic-nez-cislo-proc-v-ceske-republice-chybi-ridici-kamionu