Deutsche Bahn zažehnala další stávku, odboráři přistoupili na kompromis s nárůstem mzdy o více než 12 procent

Publikoval(a) admin dne

K výsledku dospěly obě strany po smírčím řízení.

Členové německých železničních a dopravních odborů EVG v rozsáhlém elektronickém hlasování přijali kompromisní dohodu o mzdách s drahami Deutsche Bahn (DB), a odmítli tak časově neomezenou stávku. Odbory v pondělí 28. sprna v odpoledních hodinách oznámily, že dohodu podpořilo 52,3 procent všech hlasujících. Pokud by byla dohoda odmítnuta, byla by zahájena další stávka, která by ochromila nejen německou železnici, ale dopadla by i na spojení s ČR.

Je dobrou zprávou pro všechny, že jsme v této složité době dosáhli mzdové dohody,“ řekl k výsledku hlasování personální šéf DB Martin Seiler. Cesta ke konečnému ujednání byla velmi náročná a pomohlo smírčí řízení. Nakonec mají zaměstnanci více peněz, DB získává díky smlouvě jistotu pro budoucí plánování a cestující se nemusejí obávat stávky. Kolektivní smlouva se vztahuje na asi 180 000 zaměstnanců, kteří v rámci DB zastávají různé profesní pozice.

Díky červencovému smírčímu řízení odboráři a vedení drah dosáhli kompromisu, ke kterému obě strany v předchozích měsících dospět nedokázaly. Kompromisem je dohoda, která zaměstnancům drah zvýší mzdy celkem o 410 eur (9 890 Kč), a to o 200 eur (4 825 Kč) v prosinci a o 210 eur (5 065 Kč) v srpnu nadcházejícího roku. EVG uvedla, že to je nárůst o více než 12 procent. Odbory původně od DB požadovaly zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců minimálně o 650 eur (15 700 Kč), respektive o 12 procent v případě vyšších platových skupin, což ale dráhy odmítly.

Zvýšení příplatků a 2850 eur (68 750 Kč) jako jednorázová prémie
Dohoda obsahuje také zvýšení příplatků o osm procent a jednorázovou protiinflační prémii 2850 eur (68 750 Kč). Tato prémie, kterou dostanou železničáři v říjnu letošního roku, nebude díky vládnímu kompenzačnímu balíčku zdaněna. Kolektivní smlouvu požadovaly odbory uzavřít na 12 měsíců, zatímco vedení DB usilovaly o lhůtu celých 27 měsíců. Nová kolektivní smlouva bude nakonec platit 25 měsíců.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder