I Váš podpis měl smysl! Výbor doporučil MPSV, aby zohlednilo argumenty odborů k důchodovému věku

Sněmovní petiční výbor (za přítomnosti představitelů Odborového Svaz Dopravy) doporučil dnes, v úterý 6. června 2023 ministerstvu práce, aby se při přípravě zákonů zabývalo argumenty uvedenými v petici předloženou ČMKOS – NE68 namířené proti zvyšování věku odchodu do důchodu. Výbor se tak usnesl na závěr veřejného slyšení k petici, kterou vyvolala ČMKOS a pod kterou se sešlo 81.800 podpisů. Pro návrh hlasovalo osm z devíti přítomných členů výboru, jeden se zdržel. Předseda výboru Tomio Okamura (SPD), který usnesení navrhl, k němu uvedl, že on sám by byl pro mnohem razantnější verzi, ale přijatý text měl podle něj větší šanci na přijetí.

Petice byla namířena proti záměrům Vlády ČR navýšit důchodový věk na 68 let, a naopak požaduje dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. Spolu s odbory upozorňujeme mimo jiné na to, tyto profese jsou náročné psychicky i fyzicky. “Navíc mnoho lidí již po 65. roce věku není v takové zdravotní kondici, aby mohli svou profesi dále vykonávat. A u opravdu těžkých zaměstnání tato situace nastává ještě dříve. Dlouhodobě proto požadujeme zkrácení věku odchodu do důchodu pro náročná povolání,” stoji v petici.

• Nebylo by tolik podpisů, kdyby to lidé nevnímali jako vážné, kdyby to nevnímali jako problém,” prohlásil předseda ČMKOS Josef Středula.

Vládní koalice se dohodla, že věk odchodu do důchodu se bude odvíjet tak, aby zůstala stabilní doba strávená v důchodu, a to přibližně v průměru 21 let, uvedl během veřejného slyšení zástupce ministerstva práce Tomáš Machanec. Podle dřívějších informací by lidé v náročných profesích, kde není možné namáhavost a zdravotní rizika snížit pomůckami, mohli chodit do důchodu dřív bez krácení pobírané částky. Zaměstnavatelé by za ně měli platit vyšší odvody o cca 5%.

Vláda si podle místopředsedy ČMKOS Víta Samka vybrala důchodový systém jako první vzorovou ukázku reformy veřejných financí, jejímž cílem je ušetřit. Popsal to na příkladu hasičů, kteří přijedou k hořícímu domu, ale požár opustí a jdou hasit jiný, nehořící dům. Akutním problémem jsou veřejné finance, a jestli chce vláda prokázat, že je schopná, ať je nyní vyřeší, míní. “Z našeho hlediska to není akutní problém, akutním problémem jsou veřejné finance dnes,” řekl při představení petice Vítek Same.

Sněmovna se má ve čtvrtek 8. června na mimořádné schůzi zabývat vládním návrhem, který kromě jiného zpomaluje valorizaci důchodů. Předseda SPD Tomio Okamura dnes ohlásil, že poslanci jeho hnutí budou tuto schůzi obstruovat. Argumenty odborů ocenila poslankyně ANO Helena Válková. K petici uvedla, že dnes prezentovaná data ze strany ČMKOS pomohou nejen v tom, aby poslanci obstruovali schůzi, ale aby věcně argumentovali. “Využijeme těch informací a dat, které pro nás shromáždili petenti,” dodala.

Odchody do důchodu řeší také vládní “konsolidační” balíček, kvůli kterému vyhlásila ČMKOS spolu s odborovými svazy stávkovou pohotovost – více v tomto článku.

Kategorie: AktualityPetice